Hlíva ústřičná, zrnitá sadba
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, jejíž popularita stále roste. Platí pro ni beze zbytku všechny dietetické a účinné vlastnosti.
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, jejíž popularita stále roste. Platí pro ni beze zbytku všechny dietetické a účinné vlastnosti popsané obecně u dřevokazných hub. Hlíva ústřičná je houba vyskytující se u nás v přírodě, plodnice nacházíme v říjnu a listopadu, méně často v dubnu. Z toho vyplývá, že jde o houbu poměrně chladnomilnou. V domácích podmínkách lze hlívu ústřičnou pěstovat po celý rok.
Použití do slámy: Sadbu hlívy používáme do pšeničné slámy nebo slámy ozímého ječmene. Spotřeba sadby je 7% na kg propařeného substrátu.
Použití do dřeva: Hlívu ústřičnou pěstujeme na dubovém, bukovém, březovém, topolovém popř. vrbovém dřevě. Můžeme také použít dřevo jabloně a ořešáku. Dřevo by mělo pocházet ze stromů nebo větví, které nejsou poraženy delší dobu, kdy má svoji přirozenou vlhkost a není napadeno jinými houbami. Očkování můžeme provádět celorčně. Obsah vystačí na cca 4 kmeny o průměru 15cm a délky 1m.
Použití hlívy ústřičné: Plodnice hlívy ústřičné je možné použít ve všech úpravách v jakých se houby obecně používají. Klobouky lze smažit jako přírodní a obalované řízky a drobně nakrájené třeně lze použít pod maso, k dušení, do polévek , omáček i karbanátků. Hlíva ústřičná je velmi vhodná ke sterilizaci na kyselo se zeleninou a následné použití do salátů. Velkou výhodou je, že hlíva se při sterilizaci nešlemuje.